Medycyna estetyczna wielu osobom kojarzy się z zabiegami takimi, jak powiększanie ust czy redukcja tkanki tłuszczowej. Tymczasem ma ona na celu przede wszystkim pielęgnację skóry, by jak najdłużej zachowała młodość. Czy to oznacza, że gabinet medycyny estetycznej jest miejscem odpowiednim dla młodych ludzi?
Kiedy można wykonać pierwsze zabiegi medycyny estetycznej?
Oferta medycyny estetycznej skierowana jest do osób w każdym wieku. Pierwsza wizyta musi zostać poprzedzona konsultacją lekarską. Specjalista ocenia stan skóry, przeprowadza gruntowny wywiad, który pozwala ustalić ewentualne przeciwwskazania do zabiegów oraz sugeruje, z jakich metod skorzystać, by rozwiązać zgłaszane problemy. Po takim przygotowaniu do gabinetu medycyny estetycznej trafić może nawet nastolatek. Tak młodzi ludzie najczęściej zmagają się z problemem trądziku oraz nieestetycznych blizn i przebarwień, które powstają w jego przebiegu. Rozwiązaniem tych problemów mogą być odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej na twarz, np. peelingi czy mikrodermabrazja.
Co medycyna estetyczna może zaoferować osobom przed 30 rokiem życia?
Naturalne zdolności regeneracji skóry u młodych dorosłych są na tyle duże, że utrzymuje ona odpowiednią elastyczność i właściwy poziom nawilżenia. Osoby przed 30 rokiem życia zwykle nie muszą jeszcze walczyć z pierwszymi oznakami starzenia się, choć oczywiście mogą skorzystać z usług medycyny estetycznej, by skorygować niedoskonałości takie, jak nadmierne owłosienie czy przetłuszczająca się cera. W niektórych przypadkach wskazana jest także korekta, która zapobiegnie defektom wyglądu w przyszłości. Warto na przykład już w trzeciej dekadzie życia stosować zabiegi z toksyną botulinową, jeśli u danej osoby występuje dziedziczna skłonność do tworzenia się tzw. lwiej zmarszczki.
Kiedy warto zacząć regularnie odwiedzać gabinet medycyny estetycznej?
Regularne zabiegi medycyny estetycznej na twarz to dobra propozycja dla osób, które ukończyły 35 lat. W tym wieku często nie ma jeszcze widocznych oznak starzenia się skóry, ale powoli spada jej zdolność do tworzenia nowych włókien kolagenowych czy kwasu hialuronowego. W tej sytuacji wizyty w gabinecie medycyny estetycznej służą profilaktyce. Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego czy lasera frakcyjnego stymulują procesy odnowy skóry, dzięki czemu opóźnia się jej starzenie. Takie działanie daje zdecydowanie lepsze efekty niż późniejsze kamuflowanie istniejących już zmarszczek czy ujędrnianie opadających policzków. Jest także dużo zdrowsze z punktu widzenia kondycji całego organizmu.