Fibryna bogatopłytkowa – naturalna odnowa skóry

Fibryna bogatopłytkowa to preparat pozyskiwany z krwi własnej pacjenta poprzez jej odwirowanie w specjalnych warunkach. W odróżnieniu od osocza bogatopłytkowego – także szeroko stosowanego w nowoczesnej medycynie estetycznej – fibryna nie zawiera wyłącznie płytek krwi, lecz także komórki macierzyste i leukocyty. Dzięki obecności tych składników, stymuluje szybką regenerację tkanek.

Na czym polega zabieg fibryną bogatopłytkową?

Podobnie jak osocze bogatopłytkowe, fibrynę wykorzystuje się w zabiegach służących odnowie skóry. Polegają one na iniekcyjnym podaniu preparatu (z wykorzystaniem narzędzi stosowanych w mezoterapii) w miejsce, które wymaga regeneracji, na przykład wzdłuż linii zmarszczek. Zabieg jest nieco bolesny, dlatego odbywa się w miejscowym znieczuleniu.

Wstrzyknięta do tkanek miękkich fibryna bogatopłytkowa koaguluje, tworząc swego rodzaju trójwymiarową strukturę, w której zainicjowane zostają procesy naprawcze. Już w ciągu dwóch dni po zabiegu, pod wpływem działania czynników wzrostu, rozpoczyna się proces biologicznej odnowy tkanek w miejscach ich uszkodzeń czy ubytków. Efekty stają się widoczne po około dwóch tygodniach. Zaleca się wykonanie kilku zabiegów (ich liczba ustalana jest indywidualnie) w odstępach co 4-6 tygodni.

Jakie jest zastosowanie fibryny bogatopłytkowej?

Fibryna bogatopłytkowa doskonale sprawdza się jako naturalne wypełnienie zmarszczek i innych ubytków skóry (np. nieestetycznych blizn). Preparat ma jednak także wiele innych zastosowań. Służy rewitalizacji skóry suchej, zmęczonej, pozbawionej blasku, z przebarwieniami – poprawia jej napięcie, ukrwienie i koloryt. Fibryna bogatopłytkowa z powodzeniem wykorzystywana jest także w terapii łysienia spowodowanego zmianami hormonalnymi, niewłaściwą dietą czy nadmiernym stresem – hamuje wypadanie włosów, pobudza je do wzrostu i wyraźnie poprawia ich kondycję.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu fibryną bogatopłytkową

Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej zaleca się przede wszystkim osobom ze skłonnością do alergii. Zabieg nie wywołuje reakcji uczuleniowej, ponieważ wykorzystuje się w nim komórki własne pacjenta. Nie zachodzi przy tym żadne ryzyko mutacji, bo fibryna nie wnika w głąb innych komórek i nie wpływa na ich DNA.

Z odnowy skóry opisywaną metodą skorzystać może każda zdrowa osoba. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: ciąża i laktacja, nowotwory, choroby krwi, przewlekłe schorzenia wątroby, infekcje skórne, leczenie antykoagulantami, zażywanie aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *