Personel każdej profesjonalnej kliniki medycyny estetycznej składa się z lekarzy, którzy uzyskali swoją specjalizację na podbudowie studiów medycznych. Nim pacjent zostanie zakwalifikowany do jakiegokolwiek zabiegu, musi odbyć konsultację z jednym ze specjalistów (najczęściej tym, który będzie wykonywał zabieg). Taka rozmowa jest niezbędna, by opracować optymalny plan terapii oraz zapewnić poddającej się jej osobie całkowite bezpieczeństwo. Konsultacja zwyklejest bezpłatna i nie zobowiązuje do wykonania jakiegokolwiek zabiegu. Dlaczego trzeba z niej skorzystać?
Na czym polega konsultacja lekarska w klinice medycyny estetycznej?
Rozmowa z lekarzem w klinice medycyny estetycznej to przede wszystkim okazja, by opisać swoje oczekiwania. Pacjent przedstawia specjaliście niedoskonałości swojego ciała, które chciałby usunąć lub zminimalizować. Nim lekarz opowie mu o możliwościach w tym zakresie, musi przeprowadzić szczegółowy wywiad. Ocenia stan skóry pacjenta i identyfikuje przyczyny zgłaszanych problemów estetycznych. Obowiązkiem lekarza jest także zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia osoby zainteresowanej zabiegami. Aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do nich, specjalista powinien zebrać informacje na temat przebytych chorób, schorzeń przewlekłych, zażywanych stale leków itd. Dopiero w oparciu o taką wiedzę lekarz może zaproponować pacjentowi najodpowiedniejsze dla niego zabiegi medycyny estetycznej na twarz czy też służące wymodelowaniu sylwetki.
O co warto zapytać lekarza medycyny estetycznej podczas konsultacji?
Choć konsultacja przed zabiegami medycyny estetycznej ma na celu głównie zebranie wywiadu lekarskiego, dla pacjenta jest to najlepsza okazja do uzyskania informacji, które pozwolą mu w sposób świadomy zdecydować się na laserowe usuwanie blizn czy rewitalizację cery mezoterapią igłową. Warto dopytać o narzędzia i preparaty, z których korzysta klinika, by upewnić się co do ich jakości i bezpieczeństwa. Można też poprosić specjalistę o przybliżenie procesów zachodzących w skórze i objaśnienie, w jaki sposób wpłyną na nią oferowane zabiegi. Lekarz powinien przy tym opowiedzieć pacjentowi o wszystkich możliwych powikłaniach danej procedury medycznej oraz poinstruować go, jak pielęgnować skórę, by na długo utrzymać uzyskane efekty. Konsultacja w klinice medycyny estetycznej kończy się podpisaniem zgody na zabieg. Jeśli pacjent jest danego dnia odpowiednio przygotowany, często można od razu przystąpić do uzgodnionej terapii.